مجموعه خدماتی و آرایشگاه PET STYLIST

نویسنده مطلب
نویسنده: پت استایلیست
 دسته بندی حمل و نقل حیوانات
 تاریخ ارسال 47 روز قبل
معرفی نژاد سگ سرابی
نژاد سگ سرابی (پرشین ماستیف) از نژاد سگ های ایرانی است که به ویژگی های قدرتمندی و جسارت معروف است و قدمت این نژاد به زمان ایران باستان و حکومت هخامنشیان باز می گردد.

نژاد سگ سرابی از نژادهای برتر سگ در ایران می‌باشد که آوازه آن به کشورهایی چون آمریکا و انگلیس هم رسیده است.پرشین ماستیف درشت اندام از نوع ماستیف است به همین سبب مردم جهان به خصوص کشورهای غربی مانند انگلستان او را با نام ماستیف ایرانی یا پرشین ماستیف می‌شناسند. این نژاد به قدرت، شجاعت و جسارت مشهور است و به علت همین ویژگی هاست که او جزو یکی از قویترین و بزرگترین نژادهای سگ در جهان قرار می‌گیرد.

شباهت و تفاوت نژاد سگ سرابی با نژادهای پشدر و کانگال

ظاهر و تیپ نژاد سگ سرابی یا پرشین ماستیف به سگ های جنگی چون پشدر (Pejdar Dog) و کانگال (Kangal Shepherd Dog) شباهت زیادی دارد، به همین علت افراد تازه کار تفاوت آنها را تشخیص نمی‌دهند؛پرشین ماستیف از نظر سازگاری محیطی، با آب و هوای متعادل و سرد سازگار است؛ به همین واسطه به سگ کوهستانی نیز شهرت دارد؛

علت شباهت این سگ ها به سگ های جنگی چون پشدر و کانگال، نزدیکی منطقه سراب به سیواس ترکیه واینکه هردونژاد یک نوع سگ کوهستانی هستند،می‌باشد و تفاوت آنهادرقدرت بدنی و ظاهراین سگهاست؛نژاد سگ سرابی از نظر قدرت بدنی، قوی تر و از نظر ظاهری، پوزه اش مکعب شکل می‌باشد، در صورتی که امتداد پوزه در سگ کانگال، باریک است؛رشد سگ سرابی بیشتر است و نسبت به سگ کانگال جثه بزرگ تری دارد.

 آرایشگاه حیوانات خانگی پت استایلیست در این مقاله قصد دارد شما را با نژاد سگ سرابی آشنا کند و همه چیز درباره  سگ نگهبان را بیان کند؛ پس با ما همراه باشید.

تاریخچه نژاد سگ سرابی

در پیشینه پرشین ماستیف، اطلاعات دقیق و قابل اعتمادی وجود ندارد که نشان دهد ریشه این نژاد از کجاست اما براساس کتیبه های باستانی و از نقل قول هایی که دهان به دهان چرخیده است، این سگ از زمان هخامنشیان نزد ایرانیان محبوب بوده‌اند.

مورد دیگری که در تاریخچه آنها نمایان می‌باشد، این است که نگهداران و پرورش دهندگان در گذشته درباره نژاد سگ سرابی، دست به کارهای اشتباهی زده‌اند و برای اینکه سگ های قدرتمندتر و خشن تری تولید کنند، به ترکیب بی رویه این نژاد با نژادهای دیگر پرداخته‌اند و این اتفاق باعث شده هم نژاد اصیل سگ سرابی بسیار کاهش یابد و هم سگ های ترکیبی دیگر قدرت یک سگ سرابی اصیل را نداشته باشند.

مشکلات میکس پرشین ماستیف و انقراض اصالت او

میکس نژاد سگ سرابی با گونه های دیگر توسط پرورش دهندگان باعث شده است تا خصوصیات ناب هر دو نژاد میکس‌شده از بین برود و به خلق و خویی نامتعارف تبدیل گردد؛از طرف دیگر، این عمل، مشکلات سلامتی نظیر کج شدن استخوان ها و از بین رفتن قدرت جنگندگی و شجاعت این سگ ها را به همراه خواهد داشت. 

نژاد سگ سرابی - ماستیف ایرانی

زادگاه نژاد سگ سرابی (پرشین ماستیف)

زادگاه اصلی این نژاد کشور ایران، منطقه آذربایجان شرقی شهرستان سراب است که بیشتربه عنوان سگ گله و یا سگ نگهبان برای خانه، باغ، ویلا و کارگاه نگهداری می‌شود؛همچنین، گفتنی است مردم ایران، این نژاد را برای مقابله با دزد، شکار خرس و کشتن گرگ به کار می‌گرفتند.

دو گونه نژاد سگ سرابی و تفاوت آنها یکدیگر

 • سگ سرابی پر مو
 • سگ سرابی کم مو

تفاوت آشکار این دو گونه از ماستیف ایرانی فقط در موهای پوستی آنهاست وگرنه تفاوت چندانی با یکدیگر ندارند. 

قد، وزن و طول عمر ماستیف ایرانی

سگ سرابی

رشد سگ سرابی نر از نظر قدی عددی بین 81 الی 90 و در جنس ماده از هفتاد و یک تا هشتاد و یک سانتی متر است.رشد سگ سرابی از نظر وزنی در جنس نر نژاد سگ سرابی بالغ بین شصت تا نود کیلوگرم است و جنس ماده آن وزنی بین پنجاه تا هشتاد کیلوگرم دارد؛طول عمر این نژاد درشرایط مناسب از ده تا هفده سال میباشد که این زمان نسبت به تعداد بسیاری از نژادهای مختلف سگ خارجی، بسیار زیاد است.

ضمناً جالب است بدانید ماستیف ایرانی معمولاً از چهار ماهگی به بعد به بلوغ می‌رسد.

مجموعه پت استایلیست در زمینه اصلاح وآرایش موی سگ و همچنین آموزش آرایشگری سگ فعالیت دارد.

مشخصات سگ سرابی

 • او دارای پوستی ضخیم، محکم و به اصطلاح دولایه است؛ به طوری که لایه زیرین پوستش، عایق دما در سرمای زمستان و گرمای تابستان است و لایه بیرونی پوست او عایق مقاومی در برابر آب و برف می‌باشد.
 • ویژگی دیگر پوست قدرتمند او این است که در زمان مبارزه با حیوانات وحشی دیگر، زخمهای وخیمی برنمی ‌دارد و خون زیادی ازدست نمی‌دهد.
 • دارای ظاهری عضلانی و تراشیده است و پنجه‌ های پهنی دارد.
 • به سبب اینکه نژاد سگ سرابی، سگ کوهستانی است، در هوای گرم، زندگی مشکلی خواهد داشت؛ اما او می‌تواند آمادگی کاملی برای هرگونه شرایط و آب وهوایی نامناسب را داشته باشد و تعادل دمایی بدن خویش را حفظ کند.
 • ماستیف ایرانی دارای سیستم فیزیکی بسیار منظم و زیبایی است؛ به طوری که این ویژگی باعث می‌شود در شرایط مختلف، به سرعت از خود عکس‌العمل نشان دهد.
 • از دیگر مشخصات توله سگ سرابی یا مشخصات سگ سرابی بالغ می‌توان به وفاداری، احتیاط، شجاعت، قدرت، اعتماد به نفس، انرژی زیاد، هوش، ادب و آرامش اشاره کرد.
 • اندازه چشم های پرشین ماستیف متوسط، حدوداً ریز وبادامی شکل است.
 • رنگبندی چشم های نژاد سگ سرابی قهوه‌ای پررنگ مایل به کهربایی روشن، زرد تیره و یا عسلی است.
 • ماستیف ایرانی سری بزرگ، صورتی وحشت آور، گردنی کشیده و تنومند دارد.
 • نژاد سگ سرابی دارای دندان های تیز و فک بسیار قدرتمندی می‌باشد؛ به طوری که می‌تواند استخوان یک شخص را خرد کند و گوشت بدن او را از بدنش جدا کند!
 • یار بسیار خوبی برای چوپان می‌باشد که نظم گله راحفظ و آنرا ازخطرحمله سایرحیوانات وحشی محافظت می‌کند.
 • وقتی گوش هایش را به حالت عمودی نگه می‌دارد، بدین معنی است که در برابر حمله یک عامل بیگانه تهاجمی شده است.
 • نژاد سگ سرابی در برابر بیماری، سگی بسیار مقاوم است.
 • ماستیف ایرانی متاسفانه توانایی ارتباط برقرار کردن با کودکان را ندارند.
 • پشت پرشین ماستیف صاف و مسطح است که به دمی کوتاه، پهن و داسی شکل ختم می‌شود.

رنگ بندی نژاد سگ سرابی

از بین رنگ های متداول نژاد سگ سرابی می‌توان به رنگ های قابل قبولی چون حنایی کمرنگ، خاکستری، برنز و مشکی که از دیگر مشخصات سگ سرابی است، اشاره کرد. 

بیماری های شایع در ماستیف ایرانی

از بین بیماری هایی که پرشین ماستیف ممکن است بدان دچار شود می‌توان به دیسپلازی مفصل لگنی یا رانی (Hip dysplasia)، زایمان سخت و نفخ اشاره کرد.بیماری دیسپلازی هیپ بر اثر آسیب های خارجی و محیطی ایجاد نمی‌شود، بلکه یک بیماری ژنتیکی است؛ یعنی از همان ابتدای تولد با ویژگی های بدنی و مشخصات توله سگ سرابی همراه می‌شود.

در پرشین ماستیف، بیماری دیسپلازی هیپ بدین صورت بروز می‌دهد که مفصل لگن یا ران او به اندازه کافی رشد نمی‌کند و بین آن فضای خالی ایجاد می‌گردد و این فضاهای خالی باعث می‌شود ماستیف ایرانی در حین راه رفتن به مشکل در رفتگی در ناحیه لگن دچار شود.

صحبت از زایمان پرشین ماستیف شد، بهتر است به این نکته نیز اشاره کنیم که این نژاد در هر زایمان خود می‌تواند صاحب شش تا هشت توله شود.

سگ سرابی

تغذیه سگ سرابی

پرشین ماستیف بر خلاف جثه‌ بزرگی که دارد، نژاد کم خوراکی به شمارمی‌آید؛ اماکیفیت غذای سگ سرابی بسیار اهمیت دارد.اگر دارای توله سگ سرابی هستید، بهترین راه برای تغذیه سگ سرابی شیر مادر اوست؛ اما اگر به هر علتی این اتفاق امکان پذیر نیست، برای رشد سگ سرابی شیر خشک می‌تواند جایگزین شود.

روش آماده سازی شیر خشک

یک پیمانه شیر خشک را با دو پیمانه آب گرم مخلوط کنید و شیشه شیر را آنقدر تکان دهید که این دو خوب باهم مخلوط شوند؛ سپس آن را در اختیار توله سگ خود قرار دهید.

نکاتی که نباید در تغذیه سگ سرابی خود فراموش کنید!

وجود شیر خشک در تغذیه سگ سرابی

 • به توله سگ سرابی هرگز شیر گاو ندهید؛ ضمن اینکه از دادن شیر سرد یا فریزشده به وی خودداری ‌کنید؛ زیرا باعث بروز اسهال و مشکلات سینوسی در او می‌شوید.

به سبب اینکه شیرهای تازه دارای حدود پنج درصد لاکتوز هستند، مصرف آن باعث ایجاد لاکتوز بیشتر در بدن او شده و نهایتاً موجب اسهال در ماستیف ایرانی می‌گردد.

به یاد داشته باشید علاوه بر شیر، لبنیات نیز باعث بروز اسهال در سگ ها می‌شود!

برای صرفه جویی در هزینه مطالعه کنید: اصلاح موی سگ در خانه

تاثیر پروتئین گیاهی در تغذیه سگ سرابی

 • این پروتئین های گیاهی که فاقد آمینواسیدهای لازم هستند، باعث اسهال می‌شوند اما اگر در تغذیه سگ سرابی سویا به اندازه مفید و درست، وجود داشته باشد، این مشکل به وجود نمی‌آید؛

اگر به ازای هر کیلوگرم وزن نژاد سگ سرابی، شش گرم سویا یا پروتئین گیاهی وجود داشته باشد، موجب اسهال در او نخواهد شد.

تفاوت پخته یا خام بودن تغذیه سگ سرابی

 • سعی کنید به جهت جلوگیری از بیماری هایی مانند سالمونلا (Salmonella) از مواد غذایی پخته‌شده برای غذای سگ سرابی خود استفاده کنید تا به این واسطه غذا برای او هم لذیذ تر باشد.
 • برای غذای سگ سرابی خود یک قاعده کلی در نظر بگیرید که می‌توانید این قاعده را بدین صورت رعایت کنید:

برای تغذیه سگ سرابی می‌توانید از غذای خشک مخصوص نژادسگهای جثه بزرگ استفاده کنید و به ازای هر کیلوگرم وزن ماستیف ایرانی 25 گرم از آن غذای خشک را برای او در نظر بگیرید تا بدین وسیله تمام ویتامین ها، پروتئین ها و مواد معدنی مورد نیاز برای بدن حیوان را تامین کرده باشید.

وجود تنقلات در تغذیه سگ سرابی

 • برای جلوگیری از اضافه وزن و رشد بیش از حد سگ سرابیتان از دادن تنقلات در میان وعده ها، بپرهیزید.

در آخر هم شما رو دعوت میکنم که ویدیو سگ سرابی زیر رو ببینید :

برای ثبت نظر ابتدا باید وارد شوید
 2 نظر